Doğru Duvağı Seçmenin Önemi

“Onlarca çeşit duvaktan hangisi bana göre” diyorsanız dikkatle okuyun! Yüzünüze, gelinliğinize ve hatta boyunuza uygun olan en doğru duvağı kolayca bulacaksınız.

Düğünde saçınız kadar duvağınız da konuşulur. Çünkü duvağınız gelinliğinizi bütünleyen en önemli ayrıntıdır. Binlerce yıldan bu yana süregelen bu geleneğin gelinlikten bile daha eski olduğu biliniyor. Saflığın ve sevgiliye verilmiş sözün simgesi olan duvak Antik Roma uygarlığından bu yana kullanılıyor. Peki, doğru duvak nasıl seçilir? Hangi boyda ve renkte duvak takmalı? Duvakta hangi süsler yer almalı? Gelin duvağı çiçeği olur mu? Uçuşan sorular arasında kaybolduysanız, çıkış yolu için doğru yerdesiniz.

Duvağım kaç kat olmalı?

Gelin duvağı modelleri zevkinizle sınırlıTek, çift ya da üç katlı duvak seçiminiz gelinliğinize göre yapılmalı. Sofistike bir gelinlik için tek katlı duvak uygun olabilir. Ancak daha romantik bir gelinlikle kullanacaksanız en az iki katlı duvak takmanız daha doğru. Klasik gelinlikler için genellikle önerilen iki ya da üç katlı bir duvak çok yakışacaktır. Gelinlerin dikkat etmesi gereken çok önemli bir ayrıntı bulunuyor: çok katlı duvak kullanacak gelinlerin saçları daha sade olmalı. Dağınık topuz, yarım topuz gibi saç modelleri ve üç katlı duvaklar için hiç de uygun değil. Ancak tek katlı duvak kullanacaksanız saç modeliniz konusunda daha özgür olabilirsiniz. Hatta saçlarınızı açık bırakabilir, büyük buklelerin duvağınıza karışmasına izin verebilirsiniz. Tek katlı ve uzun bir duvağa ek olarak saçlarınızı bir taçla süsleyebilirsiniz. Bu taç çiçeklerden yapıldıysa geline bohem bir hava verecektir.

Duvağım hangi boyda olmalı?

 • Kısa duvak: Gelinliğinizde boyun ve göğüs detayı varsa peçe gibi öne alabileceğiniz ya da sadece arkada tutabileceğiniz kısa bir duvak uygun olabilir. Sofistike ve elektrik tarzda gelinlikler için bu duvaklar ideal. Ancak kısa ve oval bir yüzünüz varsa bu model duvaklar pek tavsiye edilmez.
 • Omuzda: Yaklaşık yarım metre uzunluğundaki bu duvaklar göğüs, bel ya da sırt detaylı detaylarına mükemmel şekilde ortaya çıkarır. Ancak bu tipteki duvaklar gelinliğinize klasik bir hava katarak biraz resmi bir görüntü verebilir.
 • Dirsekte: Yaklaşık olarak 60 – 65 cm. uzunluğunda olan bu modellerde duvak dirsek etrafında dö Romantik, balo elbisesi tarzında hafif kabarık ve orta uzunluktaki gelinliklerle beraber kullanılabilir.
 • Belde: Bu uzunluktaki duvakların boyu yaklaşık 75 cm. olur. Dökülmeye dirseklerden başlayan bu duvaklar bel hizasına kadar uzanır. Genellikle düz ve sade gelinliklerle tercih edilir.
 • Parmak hizasında: Yaklaşık 90 cm. uzunluğundaki bu duvaklar genellikle iki parça gelinliklerle iyi bir takım oluşturuyor. En çok tercih edilen modellerden biri olan bu duvaklar kollarınızın rahat hareket etmesine izin verdiği için oldukça rahattır.
 • Diz boyunda: Diz boyuna kadar uzanan duvaklar genellikle orta uzunluktaki gelinliklere uyum sağlıyor. Kalça ya da basen bölgesi geniş olan gelin adaylarının tercih ettiği bu tip duvaklar yaklaşık olarak 115 – 120 cm. uzunluğ
 • Topuklarda: Genellikle kuyruksuz gelinlik modelleriyle uyum sağlayan bu duvak yaklaşık 180 cm. uzunluğ
 • Uzun duvak: Uzun kuyruklarıyla gelinliklerin tamamlayıcısı olarak kabul edilen bu duvak yaklaşık olarak 2,5 cm. uzunluğ
 • Klasik – Katedral tipi: Klasik uzun kuyruklu gelinlikleri tavsiye edilen bu duvak geline oldukça geleneksel bir hava katar. Uzunluğu yaklaşık olarak 3 metredir. Tarihi mekanlarda gerçekleştirilecek düğünlerde ambiyansa uyum sağlayabilir.

Vücut tipine göre duvak nasıl seçilir?

 • Kısa duvak her vücut tipi için uygundur. Ancak uzun duvakları uzun boylu gelinler tercih etmeli. Uzun duvaklar, silueti olduğu gibi bastırdığı için kısa boylulara tavsiye edilmiyor.
 • Eğer karın bölgeniz ya da gövdeniz genişse uzun bir duvak kullanmanız tavsiye edilmez.

Duvak süslerinde yeni trendler

Duvağınızı taşlı, incili, nakışlı ya da işlemeli olması tamamen sizin zevkinize bağlı. Bu aşamada dikkat etmeniz gereken şey duvakla ile gelinlik arasında bir denge oluşturmak. Çok sade bir gelinliğiniz varsa, duvağınızda kullanacağınız dantel, işleme, taş veya boncuk gibi ayrıntılar sayesinde çok daha şık bir gelin olabilirsiniz. Ancak gelinliğinizdeki detaylar fazlasıyla duvağınızın buna oranla sade olmasında yarar var. Beyaz tüller, gelinlere daha ruhani bir hava vermek için oldukça iyi bir alternatif. Son dönemlerin duvak trendleri arasında baş sıralarda yer alan tüller, uçlarında dantel süslemelerle daha şık bir havaya bürünüyor.

Dekolte gelinlik giyecekler için tamamen dantelden oluşan duvaklar tavsiye edilmiyor. Köpük misali ensede toplanan tüller de son dönemlerin en moda duvakları arasında. Duvağınıza daha modern bir hava katmak istiyorsanız küçük bir şapka ekleyebilirsiniz. Bu durumda daha kısa bir duvak kullanmak uygun olacaktır. Bu kombinasyon gözlerinizin daha belirgin olmasını sağlar. Üstelik siz de çok daha dikkat çeken bir geline dönüşürsünüz.

Gelin duvağı nasıl takılır?” sorusuna ise gelinliğinizi aldığınız markanın uzmanları ya da terzini cevap verecektir. Modeline ve büyüklüğüne göre farklı takılma şekilleri olabilir. Ayrıca kuaförünüz de mutlaka bu konuda fikir sahibi olacaktır.

Duvağım ne renk olmalı?

Duvak boyu kadar önemli bir diğer ayrıntı daha bulunuyor: Duvağınızın rengi… Gelin duvağı beyaz ya da kırık beyaz olabilir. Gelinliğinizle uyumsuz bir duvak, fotoğraf karelerine yansıdığına sizi üzebilir. Bunu önlemek için işte size birkaç ipucu…

 • Duvağınızın rengi, her şeyden önce gelinliğinizle aynı renk ve tonda olmalı. Beyaz bir gelinliğe krem rengi bir duvak olamayacağı gibi optik beyaz gelinliğe kırık beyaz duvak da uygun düşmez. Bu nedenle duvağınızla gelinliğinizi ayrı yerlerden alacaksınız, gelinlik kumaşından bir örnek alarak duvağı seçmeniz daha doğru olacaktır.
 • Eğer gelinliğinize renk katmak istiyorsanız, fonu gelinlikle aynı renk olmak şartıyla desenli ya da uç kısımları renkli olan bir duvak tercih edebilirsiniz. Bu tercihle hem tekdüzeliği ortadan kaldırabilir hem de oldukça renkli ve neşeli bir geline dönüşebilirsiniz. Gelin duvağı almadan önerilerimizi dikkate alarak gelinliğinizi tamamlayan muhteşem bir parçaya sahip olabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kapat
Sign in
Kapat
Sepet (0)

Sepetinizde ürün bulunmuyor. Sepetinizde ürün bulunmuyor.